W biurach, zwłaszcza dużych i z otwartymi przestrzeniami problemem dla pracowników i gości bywa nadmierny hałas. W walce z nim coraz częściej sięga się po nowoczesne rozwiązania, czyli montuje ściany dźwiękoszczelne — elementy konstrukcyjne redukujące poziom hałasu i poprawiające komfort pracy.
Masz biuro i chcesz stworzyć przestrzeń estetyczną, a przy tym zapewnić sobie oraz współpracownikom komfortowe warunki do skupienia uwagi? Twoi pracownicy potrzebują biur albo sal konferencyjnych do niezakłóconych rozmów telefonicznych i face-to-face tylko od czasu do czasu? Przyjrzyj się z nami takim rozwiązaniom, jaki mobilne i stałe przegrody akustyczne.
Hałas w biurze może negatywnie wpływać na samopoczucie pracowników oraz ich wydajność w pracy. Głośne rozmowy telefoniczne, szum drukarek, rozmowy między pracownikami — to wszystko prowadzi do rozproszenia uwagi, obniża koncentrację i skuteczność wykonywanych obowiązków. Pamiętaj też, że długotrwałe narażenie na wysoki poziom hałasu może prowadzić do stresu, zmęczenia i wypalenia zawodowego. Dlatego coraz częściej odchodzi się od tzw. open space — przestrzeni, które miały obniżyć koszty prowadzenia biura i motywować do kreatywności. Badania bowiem pokazują, że hałas w biurze jest jednym z głównych powodów obniżenia wydajności pracowników. W szczególności problem ten dotyczy wspomnianych wyżej biur open space, w których brakuje szczelnych ścian pomiędzy stanowiskami pracy. Dlatego właśnie podczas projektowania biura warto uwzględnić odpowiednie rozwiązania akustyczne redukujące hałas i poprawiające komfort pracy.
W Polsce, jak i w wielu innych krajach, istnieją określone normy dotyczące dopuszczalnego poziomu hałasu w biurach, aby chronić zdrowie pracowników. Zgodnie z przepisami, maksymalny dopuszczalny poziom hałasu w biurze nie może przekraczać 55 decybeli w ciągu dnia pracy i 45 decybeli w nocy.
Normy dotyczące akustyki w biurze obejmują również wymagania dotyczące izolacji akustycznej, jakie muszą spełniać ściany działowe. Oznacza to, że nawet stosując nowoczesne rozwiązania, takie jak przegrody akustyczne, trzeba sprawdzić, czy mają one odpowiednie certyfikaty, świadczące o tym, że spełniają wszelkie wymagania.
Tworzenie modnych i sprzyjających twórczej pracy wnętrz biurowych wymaga uwzględnienia wielu czynników. Z jednej strony biuro musi być funkcjonalne, z drugiej – sprzyjać komfortowi pracy. Byłoby najlepiej, gdyby biuro było przestronne, z odpowiednio zorganizowanymi stanowiskami pracy. Również pożądane jest efektywne zarządzenie przestrzenią oraz zadbanie o odpowiednią akustykę biura.
Projektowanie biura w kontekście akustyki wymaga uwzględnienia dźwiękochłonnych materiałów, które redukują poziom hałasu. Ponadto aranżacja wnętrz powinna uwzględniać strefy odpoczynku i relaksu służące regeneracji. Odpoczynek w ciszy przekłada się bezpośrednio na wydajność pracowników, dlatego warto zainwestować w pokój chill-out, a jeśli nie ma miejsca na taką przestrzeń, to zagwarantować ją w każdym biurze.
Źle zaprojektowane biuro, z niewłaściwie dobranymi materiałami akustycznymi, może stać się przestrzenią generującą problemy związane z hałasem obniżającym komfort pracy i wydajność pracowników. Warto o tym pamiętać, ponieważ istnieją zawody, w którym skupienie się jest niezbędne do osiągnięcia dobrych rezultatów pracy. Tłumacze, prawnicy, analitycy biznesowi, projektanci — to tylko niektórzy przedstawiciele zawodów ceniących spokój i ograniczenie bodźców z zewnątrz.
Wyciszenie biura można osiągnąć za pomocą różnych metod wykorzystujących materiały dźwiękochłonne oraz techniki projektowe pozwalające na zredukowanie hałasu.
Warto pamiętać o takich metodach wyciszenia biura, jak:
Dzięki tym rozwiązaniom możliwe jest stworzenie przestrzeni biurowej, która będzie sprzyjała skupieniu, efektywności pracy oraz komfortowi pracowników. Jednak do grupy najlepszych rozwiązań w tej kwestii zaliczyć należy ściany wygłuszające. Za sprawą swojej unikatowej konstrukcji zapewniają skuteczną izolację dźwiękową, a jednocześnie pozwalają zachować ciekawy wygląd wnętrza i zapewniają prywatność.
To doskonałe rozwiązanie w biurach, w których jest wielu aktywnych pracowników, a przestrzeń jest ograniczona. Dzięki nim możliwe jest bowiem stworzenie stref ciszy w otwartych biurach. Systemy ścian akustycznych, szczególnie mobilnych, pozwalają na szybkie dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb. Poza tym jest to eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, podnoszące atrakcyjność wizualną biura.
Konstrukcja ścian akustycznych w biurze opiera się na materiałach skutecznie tłumiących hałas i zapewniających poczucie prywatności. Do ich produkcji wykorzystywane są materiały, które różnią się właściwościami izolacyjnymi, estetyką oraz trwałością.
W nowoczesnych biurach często stosuje się szklane ścianki. Choć szkło samo w sobie nie jest materiałem dźwiękochłonnym, produkuje się specjalne jego odmiany z dodatkowymi warstwami akustycznymi. Takie przegrody są bardzo estetyczne, pozwalają na przepływ światła i optycznie powiększają przestrzeń. Wymagają jednak bardzo precyzyjnego montażu.
Świetnym rozwiązaniem są ściany stałe aluminiowo-szklane. Tego typu systemy łączą zalety trwałego aluminium z właściwościami akustycznymi szkła. Dzięki zastosowaniu specjalnych paneli szklanych o podwyższonych właściwościach dźwiękochłonnych skutecznie tłumią hałas, a jednocześnie pozwalają na przenikanie naturalnego światła do wnętrz. Są często wykorzystywane w przestronnych biurach, w których oprócz izolacji akustycznej, priorytetem jest zachowanie otwartej przestrzeni.
Ścianki oddzielające od hałasu wykonane z drewna to opcja do biur, które stawiają na naturalny i ciepły wygląd. Drewno ma dobre właściwości dźwiękochłonne i doskonale wpasowuje się w nowoczesne biura oraz te wykończone w stylu industrialnym i skandynawskim. Wadą drewna jest jego podatność na wilgoć i zmiany temperatury, drewno wymaga też regularnej konserwacji.
Szczególnie w połączeniu z materiałami dźwiękochłonnymi charakteryzują się dobrą izolacyjnością akustyczną, a także łatwością montażu i stosunkowo niską ceną. Sprawdzają się w biurach, w których potrzebna jest redukcja hałasu, a jednocześnie przestrzeń wymaga elastyczności. Ich wadą może być stosunkowo niska odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Są to specjalistyczne materiały wykorzystywane do poprawy akustyki w biurach, zwłaszcza tam, gdzie hałas jest szczególnie uciążliwy. Wykonane są z materiałów takich jak pianka akustyczna, wełna mineralna czy filc. To one doskonale pochłaniają dźwięki i mogą być montowane zarówno na stałe, jak i w formie mobilnych elementów. Ich wadą jest fakt, że z czasem tracą swoją efektywność akustyczną w przypadku nadmiernego zabrudzenia.
To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i łatwe przekształcanie przestrzeni biurowej tak, by była dostosowana do aktualnych wymagań. Biura mogą być elastyczne i w ciągu dnia pełnić funkcję open space, a gdy zajdzie taka potrzeba, mogą bezzwłocznie zostać podzielone na mniejsze strefy, np. pokoje do pracy w mniejszych grupach lub sale konferencyjne. Reasumując: pozwalają na łatwe zmienianie układu przestrzennego.
Oprócz funkcji tłumienia hałasu i poprawy akustyki, ściany akustyczne mają również duży wpływ na estetykę biura. W biurach kładzie się duży nacisk na wygląd wnętrz, a odpowiednia aranżacja przestrzeni sprzyja kreatywności, koncentracji, dobremu samopoczuciu pracowników oraz wpływa na odbiór firmy przez klientów. Przegrody dźwiękochłonne mogą podnieść walory estetyczne przestrzeni biurowej. Możliwość wyboru materiałów i kolorów umożliwia dopasowanie ścianek do biur w stylu minimalistycznym, industrialnym, ale także klasycznym, w którym dominują naturalne materiały. Mogą nawet również pełnić funkcję dekoracyjną. Przede wszystkim jednak tworzą strefy, zachowując spójność stylistyczną i elegancki wygląd wnętrza. Przy ścianach ze szkła i aluminium uzyskuje się poczucie przestronności i przepływu naturalnego światła.
Tym samym dobrze dobrana ścianka poprawia warunki pracy, ale także umożliwia uzyskanie optymalnego połączenia funkcjonalności i designu.